Položit dotaz lékařce
Sdělte nám co Vás trápí a naše uroložka
Vám poradí.

PORADNA LÉKAŘKY
Ráda Vám poradím...

Močové cesty a zánět močových cest

Ano, užívání preparátu Lysatine během těhotenství je bezpečné. Určitě je dobré INFORMOVAT o jeho užívání svého gynekologa

Muži preparát Lysatine užívat, při urologických potížích mohou, nicméně svým složením je v první řadě určen zejména pro ženy.

Diabetes mellitus (“cukrovka“) nebrání v užívání preparátu Lysatine, právě naopak, pacienti s cukrovkou jsou náchylnější k uroinfekcím a užívání preparátu Lysatine v rámci jejich prevence je určitě přínosem.

Ano i sex může být příčinou zánětu močových cest. Dochází při něm k přímému kontaktu s patologickými bakteriemi, které mohou infekci způsobit.

Záněty u žen jsou častější zejména kvůli anatomickému uspořádání ženského urogenitálního systému a taky faktem, že močová trubice u žen ve srovnání s muži je kratší, a tedy ochranná slizniční bariéra je o hodně menší.

Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Logicky se tak mnohem snadněji děje u žen, které mají kratší močovou trubici než muži, vyústění močové trubice u žen navíc těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku

I muži mají stejný problém, akorát v hodně menší míře a s méně příznačnými projevy.

Ano, je to velmi časté. Při sexu s partnerem dochází při něm k přímému kontaktu s patologickými bakteriemi, které mohou infekci způsobit.

Neléčená uroinfekce, která se projevuje zejména dysurickými projevy (pálení při močení, časté nutkaní k močení,…) může ascendentní cestou postihnout dále močový měchýř (hovoříme pak o cystitidě), nebo může proniknout i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin (tzv. pyelonefritidu) s možnými vážnymi zdravotními komplikacemi.

Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest.

Základem prevence vzniku infekcí je důsledná osobní hygiena a vyloučení faktorů podporujících vznik uroinfekcí, dále užívaní imunopreparátů jako Lysatine.

Určitě to problém není, právě naopak, Lysatine působí na imunitu specifickou i celkovou a tím může být prospěšný i při jiné infekci.

Lysatine působí dále pozitivně na imunitu a spolu s dalšími složkami (brusinky, D. manoza,..) zabraňuje vzniku recidivy infekce.

Dospělí 1 tableta denně po jídle po dobu 30 dnů. Po ukončení tohoto základního cyklu používání přípravku LYSATINE® je vhodné s užíváním přípravku pokračovat po 2 měsíční přestávce.
Při akutní infekci 2 tablety denně po dobu 10 dnů spolu s antibiotiky.

Ano, při současné antibiotické léčbě působí Lysatine aditivně a pomáha zkrátit délku léčby.

Ano, jeho dlouhodobé preventivní užívání je žádoucí. Po 30ti denním základním cyklu užívání přípravku LYSATINE® je vhodné s užíváním přípravku pokračovat po 2 měsíční přestávce.

Ano je to možné, nebyl prokázan jeho nežádoucí vliv při kojení. Nicméně je vhodné o jeho užívání informovat svého gynekologa

Ano, právě tohle je jeden z nejčastějších projevů močové infekce a jedním z hlavních důvodů zahájení užívání přípravku Lysatine.

Ano, užívání Lysatine spolu s jiným doplňkem je bezpečné a jeho účinnost zůstává zachována.

Jeho vlyv na účinek hormonální antikoncepce se nepředpokládá, ale nebyl podrobně zkoumán.

Jeho užívání je nejlepší ráno nalačno a zapít dostatečným množstvím tekutiny (voda, čaj).

Mohou, ale užívání u dětí do 7 let se nedoporučuje. Je vhodné konzultovat jeho užívání s Vaším pediatrem.

Ano, je to možné. Jeho užívání je bezpečné, účinnost zůstává zachována.

Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Logicky se tak mnohem snadněji děje u žen, které mají kratší močovou trubici než muži. Vyústění močové trubice u žen navíc těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku. Při sexu tak může dojít k přímému kontaktu s patologickými bakteriemi partnera a jejich snadnému přenosu.

Ano, je to možné. Infekce se nepřenáší přímo, ale sezením na studeném se lokální ochranná bariéra, která zabraňuje vzniku uroinfekce oslabuje, což posléze může vést k vyšší náchylnosti k infekcím.

Jako infekci močových cest označujeme situaci, kdy je v moči přítomný nějaký patogen (cizorodý zárodek). Tímto patogenem mohou být bakterie, vzácněji viry nebo plísně. Nejčastějším typem bakterií, které infekce vyvolávají, je tzv. Escherichia coli (až 85 %), ale vyskytnout se mohou i další typy, jako je Proteus nebo Klebsiella.

Ano, uroinfekce, resp. náchylnost k jejich vzniku není dána věkem. Určitě bych doporučoval kompletní urologické a gynekologické vyšetření k vyloučení anatomických abnormalit. O užívání Lysatine by měl být informován i pediatr.

Neléčená uroinfekce může ascendentní cestou postihnout dále močový měchýř (hovoříme pak o cystitidě), nebo může proniknout i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin (tzv. pyelonefritidu) s možnými vážnymi zdravotními komplikacemi.

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 °C.

Jedním z důvodů opakované infekce močových cest je fakt, že náš organismus je v neustálem kontaktu s patogenními bakteriemi, které mohou naše tělo zastihnout zrovna v nedobré ideální zdravotní kondici a rovnováze, což je okamžik kdy se mohou začít projevovat patogenně. Při recidivujících infekcích se většinou jedná o stejnou bakterii, nejčastěji E.coli.

Většina těchto bakterií pochází z rektální flóry nebo vaginální kolonizace, a anatomie ženského těla dovoluje bakteriím vstoupit do močových cest poměrně snadno. Změny v poševní  a močové mikroflóře zřejmě hraje klíčovou roli při kolonizaci patogenními bakteriemi.

Dalším rizikovým faktorem je pohlavní styk a jeho frekvence nebo také dědičné faktory a raný věk první infekce močových cest.

Zdravé močové cesty mají přirozenou obranyschopnost proti patogenním bakteriím svým pH, mikroflórou a přirozeným tokem moče.

Narušení kterékoli z této bariér (dehydratací, nerovnováhou pH, nepřirozeným tokem moče) je zákonitě živnou půdou pro růst patogenních bakterií.

Přípravek Lysatine podporuje správnou funkci močových cest, podporuje vyplavování patologických bakterií a zabraňuje jejich záchytu na uroepitelu a díky svému složení působí pozitivně i na lokální, i na celkovou imunitu.

Právě naopak, dostatečná hydratace napomáha vyplavení patologických baktérii a také napomáha správné funkci výstelky močových cest.

Vaginálni zdraví

Etiologii infekce lze zjistit jenom stěrem, nakolik příznaky mohou být identické.

Lysatine je určen k léčbě a prevenci všech typů močových a gynekologických infekcí, s působením na lokální i celkovou imunitu.

Ano, menstruace nebrání užívání přípravku Lysatine.

Jejich možné nežádoucí účinky jsou poměrně nespecifické a nejsou závažné stran ohrožení zdraví, podobně jako u ostatních potravinových doplňků.

Ano, ale dosud nebyla zaznamenána alergická reakce.

Močový trakt je jedním z nejčastějších míst organizmu, kde se infekce objevují. Odhadujeme, že se infekce močových cest objevují zhruba u 3-5 % populace v mladším věku a u 10-30 % starších jedinců. V mládí je infekce až 50krát častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá.

Bakterie, které do močových cest pronikají, pocházejí obvykle z oblasti střevní. U žen se mohou agresivnější střevní bakterie hromadit v pochvě, odkud pak snadno do močových cest pronikají a stávají se tak zdrojem opakovaných infekcí. Při hledání příčiny opakovaných infekcí na tuto možnost nesmíme zapomínat.
Pro průnik bakterií do močových cest a vznik zánětu je rozhodující poměr agresivity bakterií a obranyschopnosti močových cest.
Obranyschopnost močových cest je dána celou řadou faktorů:

  • anatomická stavba močových cest, kdy kratší močová trubice u žen ve srovnání s muži zvyšuje riziko vzniku zánětu, příčinou infekce může být i zúžená močová trubice apod.
  • funkce močových cest. Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje dokonale proto vzniku zánětu nahrávají.
  • složení moči. Moč je relativně kyselá, obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí.
  • imunita organizmu

Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest.

Základní vyšetření moči (označujeme jej jako vyšetření moči chemicky a vyšetření močového sedimentu) nám dává pouze orientační informace, protože zachytí pouze nález, který infekci v moči doprovází – například přítomnost bílých krvinek apod. K jednoznačnému průkazu infekce je nutné kultivační vyšetření moči. Odebíráme obvykle tzv. střední proud moči, kdy pacientka po očištění zevního ústí močové trubice a jeho okolí zachytí do sterilní zkumavky střední proud moči. Kultivační vyšetření nám přinese informace o přítomnosti bakterií, jejich konkrétnímu typu, jejich množství a jejich citlivost na antibiotika. Na základě výsledku pak můžeme rozhodnout o konkrétní léčbě.

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 OC.
Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, pacientka je unavená, často až schvácená. Jedná se o závažný stav, který někdy vyžaduje i hospitalizaci.

Zánět močových cest, zvláště jestliže se opakuje, vyžaduje vždy celkové urologické vyšetření. Jeho součástí je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči. U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii (endoskopické vyšetření močového měchýře). V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT.

Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik, u zánětů ledvin je obvykle nutná aplikace injekční cestou. Součástí léčby je i zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolesti.
U opakovaných zánětů je nutné paušální podání antibiotik velmi pečlivě zvažovat vzhledem k nepříznivému vlivu jejich dlouhodobého podávání na bakteriální osídlení střevního traktu, pochvy apod. V některých situacích volíme spíše preventivní podávání silně redukovaných dávek antibiotik. Součástí léčby musí být snaha o posílení imunity močových cest (LYSATINE) a tak zvaná režimová opatření, jako je dostatečný přísun tekutin, poučení o správném provádění osobní hygieny apod.

ZBAVTE SE PROBLÉMŮ

Unikátní kombinace látek v tabletách Lysatine®
komplexně pečuje o Vaše intimní zdraví.